Νέα από Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης

Η Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης διοργανώνει δύο σεμινάρια χρήσης του Scopus, με το πρώτο να αφορά τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και το δεύτερο τους ερευνητές και τα Μέλη ΔΕΠ του ιδρύματος.

• Σεμινάριο για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, Δευτέρα, 23 Μαΐου 2022, 12.00-13.00
  • Σεμινάριο για Μέλη ΔΕΠ και ερευνητές, Πέμπτη, 26 Μαΐου 2022, 12.00-13.00

Τα σεμινάρια θα γίνουν από δύο μέλη του προσωπικού της ΒΚΠ που ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα πιστοποίησης του Scopus.

Το Scopus είναι μια δημοφιλής βάση βιβλιογραφικών δεδομένων, δηλαδή βιβλιογραφικών εγγραφών, περιλήψεων και παραπομπών, που επιμελείται ο εκδοτικός οίκος Elsevier. Προσφέρει ισχυρά εργαλεία ανάκτησης και ανάλυσης της πληροφορίας στα χέρια των ερευνητών, των βιβλιοθηκονόμων, των χρηματοδοτών κ.α. Το Scopus ευρετηριάζει πάνω από 26.000 τίτλους περιοδικών από 7.000 εκδότες, 1,7 δισεκατομμύρια παραπομπές και 17,5 εκατομμύρια προφίλ συγγραφέων.

Δηλώσεις συμμετοχής και αναλυτικές λληροφορίες για τα σεμινάρια χρήσης του Scopus θα βρείτε εδώ : https://library.upatras.gr/news/scopus-seminars