Λογότυπο Πρακτική Άσκηση Πανεπιστημίου Πατρών

Το Τμήμα Ζωικής Παραγωγής, Αλιείας και Υδατοκαλλιεργειών (πρώην Τεχνολογίας Αλιείας & Υδατοκαλλιεργειών (ΤεχνΑλΥδ) του Πρώην ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας) του Πανεπιστημίου Πατρών στα πλαίσια της Πράξης με Κωδικό ΟΠΣ 5030937 (ΕΚΤΠ01) με τίτλο: «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία 2014-2020» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο-ΕΚΤ) και από Εθνικούς πόρους, σύμφωνα με τους όρους και τους κανόνες του Προγράμματος, παρέχει τη δυνατότητα Πρακτικής Άσκησης με αμοιβή (η οποία είναι υποχρεωτική για την απόκτηση του τίτλου σπουδών), σε φοιτητές/φοιτήτριες που πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις σύμφωνα με Βεβαίωση της Γραμματείας του Τμήματος έτσι ώστε να εργαστούν με πλήρες ωράριο και υποχρεώσεις σε φορείς απασχόλησης σε θέσεις σε συνάφεια με το αντικείμενο σπουδών του τμήματος.

Οι διαθέσιμες θέσεις πραγματοποίησης Πρακτικής Άσκησης είναι εικοσιτεσσάρων (24) φοιτητών/τριών στην Ελλάδα, στον ιδιωτικό τομέα, υποχρεωτικής διάρκειας έξι συνεχόμενων μηνών μέσα στο παρακάτω διάστημα:

Ημερομηνίες Πιθανής Έναρξης Πρακτικής Άσκησης:            Απρίλιος 2022

Ημερομηνία Λήξης Πρακτικής Άσκησης:                                  έξι μήνες μετά την έναρξη

(οι χρηματοδοτούμενες πρακτικές ασκήσεις μέσω ΕΣΠΑ ξεκινούν πάντα 1η μήνα)

Καλούνται οι φοιτητές που ενδιαφέρονται να πραγματοποιήσουν Πρακτική Άσκηση στα πλαίσια του προγράμματος να καταθέσουν:

1. Βεβαίωση προϋποθέσεων πραγματοποίησης πρακτικής άσκησης (δίνεται από την Γραμματεία του τμήματος)
  2. Αίτηση Έναρξης Πρακτικής Άσκησης (επισυνάπτεται)
  3. Βεβαίωση φορέα απασχόλησης αποδοχής πραγματοποίησης πρακτικής άσκησης (επισυνάπτεται)
  4. Αίτηση χρηματοδότησης από την πράξη του ΕΠ.ΑΝΕΚ «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών» (επισυνάπτεται)

στη Γραμματεία του Τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής, Αλιείας και Υδατοκαλλιεργειών καθημερινά έως και την Τρίτη 08/03/2022.

Τα αποτελέσματα της επιλογής των φοιτητών θα αναρτηθούν στον πίνακα ανακοινώσεων του Τμήματος, στον ιστότοπο της Γραμματείας του Τμήματος και στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης.

Θα υπάρξει προθεσμία πέντε ημερών για τυχόν ενστάσεις, και στη συνέχεια θα ανακοινωθεί ο οριστικός πίνακας.