Εικόνα Αμφιθέατρο Ακροατές

Στο πλαίσιο της σύνδεσης του Πανεπιστημίου με την Κοινωνία, κάθε χρόνο λειτουργεί στο Πανεπιστήμιο Πατρών ο θεσμός του «Ακροατή Πανεπιστημιακών Μαθημάτων» στα Τμήματα του Ιδρύματος.

Συνεχίζοντας το θεσμό για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδ. έτους 2020-2021 σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 3/15.10.2020 απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Πατρών, τηρουμένων των μέτρων της υπ’ αριθμ. 115744/Ζ 1/4.9.2020 Κ.Υ.Α. (Β’3707) «Λειτουργία των Α.Ε.Ι. και μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά την λειτουργία τους», ισχύουν τα ακόλουθα:

• Οι ενδιαφερόμενοι Ακροατές Πανεπιστημιακών Μαθημάτων υποβάλλουν αίτηση ηλεκτρονικά στο σύνδεσμο http://www.upnet.gr/auditionef-application για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδ. έτους 2020-2021, από 22 Οκτωβρίου έως 12 Νοεμβρίου 2020.
  • Οι αιτήσεις εγκρίνονται από τη Συνέλευση του Τμήματος.
  • Η γραμματειακή εξυπηρέτηση γίνεται από τη Γραμματεία κάθε Τμήματος ως εξής:
    • α) χορηγεί (ηλεκτρονικά) την κάρτα του Ακροατή Πανεπιστημιακών Μαθημάτων η οποία θα ισχύει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και για συγκεκριμένα μαθήματα και
    • β) μετά το πέρας του εξαμήνου χορηγεί στους συμμετέχοντες απλή βεβαίωση.
  • Οι Ακροατές Πανεπιστημιακών Μαθημάτων δε συμμετέχουν στις εξετάσεις, ούτε στις εργαστηριακές, κλινικές ή φροντιστηριακές ασκήσεις.
  • Δεν αποδίδονται πιστωτικές μονάδες ECTS.
  • Δεν δικαιούνται των φοιτητικών παροχών (δελτίο φοιτητικού εισιτηρίου, σίτιση, περίθαλψη, βιβλία, κ.λ.π.).
  • Κάθε Τμήμα δύναται να ρυθμίζει επιμέρους ακαδημαϊκά θέματα, σε σχέση με το θεσμό.
  •  Η Διεύθυνση Εκπαίδευσης και Έρευνας συντονίζει τη δράση του Ακροατή Πανεπιστημιακών Μαθημάτων σε συνεργασία με το Τμήμα Δικτύων Δεδομένων Φωνής και τα Τμήματα του Ιδρύματος, καθώς επίσης ενημερώνει τους ενδιαφερομένους πολίτες για το θεσμό με σχετικό Δελτίο Τύπου.
  • Στο τέλος κάθε εξαμήνου τα Τμήματα ενημερώνουν τη Διεύθυνση Εκπαίδευσης και Έρευνας σχετικά με τον απολογισμό της Δράσης.