Εικόνα Εκλογές - Ψηφοφορίες

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών αποφασίζει την προκήρυξη εκλογών για την ανάδειξη Προέδρου και Αντιπροέδρου του Τμήματος Αλιείας & Υδατοκαλλιεργειών, για θητεία δύο (2) ετών, από 1/9/2023 έως 31/8/2025.

Η εκλογική διαδικασία θα διεξαχθεί την Τρίτη, 13 Ιουνίου 2023 και ώρα από 09.00 π.μ. έως 13.00 μ.μ., αποκλειστικά μέσω ηλεκτρονικής ψηφοφορίας, σύμφωνα με την αριθμ 123024/Ζ1/6-10-2022 Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 5220/7-10-2022, τ.Β΄) και του από 27-10-2022 email της Ψηφιακής Κάλπης Ζευς, για τα βήματα διεξαγωγής της ηλεκτρονικής ψηφοφορίας.

Η ψηφοφορία είναι άμεση και μυστική.

Αν κανείς από τους υποψήφιους δεν συγκεντρώσει την απόλυτη πλειοψηφία ή αν υπάρχει ισοψηφία μεταξύ των υποψηφίων στην πρώτη (1η) θέση ή μεταξύ των υποψηφίων στη δεύτερη (2η) θέση, η ψηφοφορία επαναλαμβάνεται, ομοίως μέσω ηλεκτρονικής ψηφοφορίας, την επόμενη εργάσιμη ημέρα
μεταξύ των υποψηφίων που είτε ισοψηφούν στην πρώτη θέση είτε καταλαμβάνουν την πρώτη (1η) και τη (2η) δεύτερη θέση. Αν εξακολουθεί να υφίσταται ισοψηφία στη δεύτερη (2η) θέση, διενεργείται ηλεκτρονική κλήρωση μεταξύ των υποψηφίων που ισοψηφούν στη δεύτερη (2η) θέση και επαναλαμβάνεται η ψηφοφορία μεταξύ των δύο (2) πρώτων.

Επί νέας άγονης εκλογικής διαδικασίας, αυτή επαναλαμβάνεται, ομοίως μέσω ηλεκτρονικής ψηφοφορίας, την επόμενη εργάσιμη ημέρα, οπότε εκλέγεται ο υποψήφιος που συγκεντρώνει τη σχετική πλειοψηφία των έγκυρων ψήφων. Αν υπάρχει ισοψηφία διενεργείται ηλεκτρονική κλήρωση μεταξύ των
υποψηφίων που ισοψήφησαν.

Οι αιτήσεις υποψηφιότητας υποβάλλονται ηλεκτρονικά, συμπληρώνοντας το σχετικό υπόδειγμα (επισυνάπτεται) , και αποστέλλονται προς τον Κοσμήτορα της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών (), με κοινοποίηση στη Γραμματεία της Κοσμητείας της Σχολής () έως την Τρίτη, 23 Μαΐου 2023 και ώρα 12.00 μ.μ.

Περισσότερες πληροφορίες στην επισυναπτόμενη προκήρυξη.