5η Ανοικτή Ημέρα Υδατοκαλλιέργειας

To Tμήμα Αλιείας & Υδατοκαλλιεργειών της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Παν/μίου Πατρών, σας προσκαλεί στην «5η Ανοικτή Ημέρα Υδατοκαλλιέργειας»  που περιλαμβάνει τη διοργάνωση εκδηλώσεων στις 29 Νοεμβρίου 2023 και 30 Νοεμβρίου 2023, στις εγκαταστάσεις της Σχολής στο Μεσολόγγι (Κεντρικό Αμφιθέατρο Τμήματος Αλιείας και Υδατοκαλλιεργειών), προς τιμή της εορτής του Αγ. Ανδρέα, «Aλιέα» στο επάγγελμα και «Ιεραπόστολο», σύμβολο-λογότυπο του Παν/μίου Πατρών και πολιούχο της Πάτρας.

Η δράση αυτή γίνεται σε συνδυασμό με παράλληλες συναφείς δράσεις στη Μεσόγειο, όπως στην Ισπανία, όπου έχει ήδη καθιερωθεί εδώ και χρόνια ως “Ημέρα Υδατοκαλλιέργειας” η εορτή του Αγίου Ανδρέα.

Η επιτυχία αυτών των ανοικτών εκδηλώσεων αποτέλεσε έναυσμα έτσι ώστε ο FΑΟ-GFCM εφέτος (2023) να προτείνει ως οδηγία την θεσμοθέτηση της 30 Νοεμβρίου ως ημέρα ανοικτών δράσεων για την κοινωνική αποδοχή της υδατοκαλλιέργειας (Guidelines on Social Acceptability  of Aquaculture, https://www.fao.org/3/cc2299en/cc2299en.pdf,  σελ. 19).

29 Νοεμβρίου 2023 ημέρα Τετάρτη  (Kεντρικό Aμφιθέατρο ΤΑΥ),

• Ώρα 10:00-14:00 μμ. Aνοικτή Ημερίδα  Ενυδρειοπονίας –Εφαρμογή Καινοτόμων Τεχνολογιών στην Πρωτογενή Παραγωγή.
  • Ώρα 15.30-17.45 μμ. Ημερίδα προόδου Διπλωματικών μεταπτυχιακών διατριβών : του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών «Βιώσιμη Αλιεία, Υδατοκαλλιέργεια»,

30-Νοεμβρίου 2023 ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:00-16:00 μμ (Κεντρικό αμφιθέατρο ΤΑΥ)

Kεντρική ανοικτή ημερίδα:  Ημέρα Υδατοκαλλιέργειας

Η διοργάνωση υποστηρίζεται από την Ελληνική Οργάνωση Παραγωγών Υδατοκαλλιέργειας (ΕΛΟΠΥ) η οποία και συνδράμει έμπρακτα στην υλοποίησή της.

Παρακαλώ να μας  ενημερώσετε για την συμμετοχή σας, μέχρι 28 Νοεμβρίου 2023:

Ο πρόεδρος του Τμήματος

Θεοδώρου Ιωάννης, Αν. Καθηγητής